Suočeni smo sa izazovima urbanizacije kojima se ne može pristupati konvencionalnim rješenjima i koji zahtijevaju novi pristup arhitekturi i urbanom planiranju. Alehandro Aravena, čileanski arhitekta, donosi, ne samo kreativnost u dizajnu, već i duboko razumijevanje socijalnih, ekonomskih i ekoloških dimenzija koje oblikuju naše prostore. Alehandro Aravena je izvršni direktor firme Elemental S.A. i dobitnik je Pritzkerove nagrade za arhitekturu 2016. godine.
U videu koji opisuje ovaj tekst, Aravena dijeli iskustva iz svoja tri izuzetna projekta koji demonstriraju kako arhitektura može biti sredstvo za rješavanje kompleksnih društvenih problema.
Prvi projekat socijalnog stanovanja u Iquique u Čileu, bio je usmjeren na izgradnju stambenog kompleksa za 100 porodica koje su živjele u neformalnim naseljima. Umjesto standardnih rješenja, Aravena je predložio model polu-završenih kuća koje porodice mogu vremenom dovršiti, čime dobijaju ne samo stambeni prostor već i mogućnost da individualno oblikuju svoje domove.
Drugi projekat govori o tome kako se arhitekturom i primjenom logike pasivne gradnje doprinosi održivosti. Inovacioni centar UC Anacleto Angelini fokusiran je na stvaranje prostora koji podstiče interakciju i razmjenu znanja putem direktnog kontakta korisnika. Umjesto tipične poslovne zgrade sa staklenim fasadama koje često izazivaju pregrijavanje i ne podstiču interakciju među korisnicima, odlučili su se za koncept sa unutrašnjim atrijumom koji omogućava bolje kontrolisanje osvjetljenja i temperaturu, dok istovremeno podstiče bolju interakciju među korisnicima. Korišćenjem jednostavne i logične prirodne ventilacije, energetska potrošnja za klimatizaciju smanjena je sa 120 kWh/m² godišnje na 40 kWh/m² godišnje, čime se postiže značajan doprinos održivosti.
Treći projekat govori o tome kako dizajn može ponuditi odgovore na elementarne nepogode. Plan za obnovu grada Constitución nakon razornog zemljotresa i cunamija 2010. godine, ilustruje kako Aravena koristi participativni dizajn tj. učešće zajednice u stvaranju održivih rješenja za prirodnih katastrofa. Ovo je još jedan u nizu primjera gdje Aravena koristi arhitekturu i urbano oblikovanje kao alat za uspostavljanje socijalnih promjena. Njegov pristup potvrđuje da je dizajn više od estetike. To je važna komponenta u izgradnji održivih, funkcionalnih i inkluzivnih zajednica.
Ovim video predavanjem, koje se ne boji suočiti sa teškim pitanjima i nekonvencionalnim rješenjima, Aravena nas inspiriše da razmišljamo o arhitekturi kao o moćnom alatu za socijalni i ekološki napredak. Pridružite nam se u istraživanju kako inovativne ideje i kreativna rješenja mogu transformisati naš svijet na bolje.